Hafta İçi: 09:00 – 17:00 · Cumartesi: 10:00 – 14:00
0533 713 70 88 0262 331 85 03drfdag@hotmail.com

Meme Estetiği

Erkek Meme Estetiği( Jinekomasti) 

Erkek Memesinde Büyüme(Jinekomasti) Tedavisi
Erkek memesinde büyüme (jinekomasti) erkeklerin tahminen %40 ila %60'ını etkilemektedir ve tek memeyi etkileyebileceği gibi her iki meme de görülebilir. Bir çok ilacın ve tıbbi durumun erkek memelerinin aşırı gelişimine yol açtığı bilinse de vakaların çoğunda belli bir neden bulunamamaktadır.

Jinekomasti operasyonunda memelerdeki fazlalık meme ve yağ dokusu alınır. İleri vakalarda fazlalık deri dokusu da çıkartılarak göğüs duvarı daha düz, erkeksi ve daha iyi şekilli hale getirilir. 

Jinekomasti estetiği ameliyatı için en uygun adaylar
Jinekomasti estetiği ameliyatı ruhsal açıdan stabil ve sağlıklı erkeklerde her hangi bir yaşta yapılabilir. Bu operasyon için en ideal adaylar vücudun alacağı yeni şekle uyum sağlayabilecek şekilde sert ve elastik deri yapısına sahip erkeklerdir. Kilo verme için motivasyonu olmayan  Aşırı şişman hastalar, alkolizm, esrar tüketimi, şteroid anabolizan kullanımı erkek memesinde büyüme etkisi yapacağından dolayı bu durumlarda jinekomasti operasyonu uygun olmayabilir. Bu tip hastaların yukarıda sayılan madde kullanımını kesmeleri ve yaşam tarzlarını,  yeme –içme alışkanlıklarını değiştirerek meme dokusunda küçülme olup olmadığı gözlenmelidir.Daha sonra operasyona karar verilir.

Tüm operasyonlar bazı belirsizlikler ve riskler taşır

Tecrübeli bir plastik cerrahın yapacağı jinekomasti estetik operasyonunda komplikasyonlar genelde çok nadir ya da küçüktür. Öte yandan her cerrahi müdahalede olduğu gibi bir takım riskler mevcuttur. Bu riskler enfeksiyon, deri yaralanması, Hematom (Meme altında kan toplanması), anesteziye reaksiyon ve aşırı sıvı kaybı ya da birikimi olarak kendini gösterebilir. Cerrahi işlem aynı zamanda belirgin yara izine, meme başı çevresinde belirgin renk değişikliklerine ya da hafif bir meme başı ve çevresinin düzensizliğine neden olabilir. Asimetrinin çok belirgin olduğu durumlarda ek dokunun çıkartılması için ikinci bir operasyon gerekebilir.

Jinekomasti estetiği operasyonun zamanla geçen bir başka etkisi de meme dokusunda hassasiyetin azalması ve hissiyet kaybı şeklinde kendini gösterebilir ve geri dönmesi 1 yılı bulabilir.

Ameliyatınızın Planlanması

Plastik cerrahınızla yapacağınız ilk görüşme çok önemlidir. Plastik cerrahınız sizin tam olarak tıbbi hikayenizi öğrenmek isteyeceğinden görüşmeye hazırlıklı olarak gitmeniz tavsiye edilir. İlk önce plastik cerrahınız memelerinizi muayene edecek ve daha sonra karaciğer fonksiyon bozukluğu, östrojen içeren ilaçların alımı ya da anabolik steroidler gibi jinekomasti sebebi olabilecek sebeplere yönelik muayene yapacaktır. Eğer şüphe duyulan bir tıbbi durum varsa, plastik cerrahınız operasyon öncesi araştırılmanız amacıyla ilgili bir dahili branş hekimine sizi yönlendirecektir.

Plastik cerrahınız çok nadir durumlarda mammografi, akciğer filmi ya da ultrason ile değerlendirme önerebilir. Bu yöntemlerle çok nadir olan meme kanseri ekarte edilip memenin yapısı da değerlendirilmiş olacaktır.

Plastik cerrahınız memelerinizde ne kadar yağ ve meme dokusu oranı olduğu hakkında fikri olduktan sonra sizin için en uygun olan operasyon yöntemini belirleyecektir.
Aklınıza takılan her soruyu özellikle önerilen tedavi yöntemi ya da maliyet hakkında çekinceleriniz varsa bunları ilk görüşmede plastik cerrahınızla hiç tereddüt etmeden tartışınız.

Operasyona hazırlık

Plastik Cerrahınız operasyona hazırlık aşamasında size yiyecek ve içecek ve bazı vitamin preparatları ve ilaçlardan kaçınmanız yolunda özel bir takım önerilerde bulunacaktır. Bu önerileri dikkate almanız ameliyat sırasında ve sonrasında iyileşmenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Sigara içenlerin operasyondan önce ve sonra ikişer hafta boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir. Sigara içimi kan dolaşımı ve yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden plastik cerrahınızın önerilerine sıkıca uymanız sizin yararınızadır.

Jinekomasti estetiği ameliyatında uygulanacak anestezi

Jinekomasti estetiği ameliyatlarının çoğu operasyon sırasında tamamen uyumanızı sağlayan genel anestezi altında yapılmakla birlikte, lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanabilir. Bu kombinasyon sayesinde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen uyanık ancak rahatlamış olacaksanız fakat operasyon uygulanan bölge tamamen acı ve ağrı duyusundan yoksun olacaktır. Plastik cerrahınız tavsiye edilen anestezi yönteminin neden seçildiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

Cerrahi İşlem

Meme büyümesinin asıl nedeni meme dokusunun fazlalığı ise, bu dokular neşter yardımıyla çıkartılacaktır. Bu işlem yalnız başına yapılacağı gibi yağ emme (liposuction) işlemi ile birlikte de yapılabilir. Tipik bir jinekomasti estetiği ameliyatında meme başının çevresindeki koyu renkli kısımdan ya da koltukaltı bölgesi gibi izlerin görülmeyeceği alanlardan deri kesileri (insizyon) yapılır. Bu insizyonlar yardımıyla plastik cerrahınız fazlalık meme ve yağ dokusunu çevredeki fazlalık deri ile birlikte (gerekiyorsa) çıkartacaktır. Ciddi miktarda deri ve doku çıkartılması gereken durumlarda izlerin görülen yerlere doğru uzatılması gerekebilir. Fazlalık yağ dokusunun alınması için yağ emme yöntemi uygulandığında kanüller genellikle var olan insizyonlardan sokulur.

Eğer jinekomastinin sebebi fazla miktarda yağ dokusuna bağlıysa plastik cerrahınız muhtemelen yağ emme yöntemini tercih edecektir. Meme başını çevreleyen koyu renkli alandan ya da koltuk altından yapılan yarım santimden küçük deri kesileri ile bu işlem gerçekleştirilir. Bir vakum pompasına bağlı kanül adı verilen içi boş tüpler deri kesilerinden içeri sokulup plastik cerrah tarafından deri dokusu altında yapılan güçlü ve düzenli hareketlerle yağ dokusunun parçalanıp emilmesi sağlanır. Hastalar eğer genel anestezi altında değillerse, hafif bir dokunma ve ittirme hissetmekle beraber genellikle hiçbir ağrı duymazlar.

Aşırı yağ ve meme dokusu çıkartılması gereken durumlarda yeni oluşturulan memenin üzerindeki deri yeni şekle uyum sağlayamayabilir. Bu durumda yeni meme dokusu şekline sıkıca uyum sağlaması için fazla derinin çıkartılması gerekebilir.
Bazı durumlarda dren adı verilen ve fazla sıvı birikimini dışarı almak için kullanılan bir balonun ucuna bağlı içi boş hortumlar başka bir deri kesisi yardımıyla yerleştirilirler. Deri kesileri cerrahi dikişler yardımıyla kapatıldıktan sonra genellikle bir pansuman yardımıyla kapatılırlar. Göğüs duvarı üzerine baskı uygulanması amacıyla sıkıca bandajlanabilir.

Operasyon sonrası

Operasyonunuz yağ emme ya da kesip çıkarma yöntemlerinden hangisiyle yapılmış olsun, ameliyat sonrası birkaç gün rahatsızlık hissetmeniz gayet normaldir. Ancak plastik cerrahınızın vereceği ilaçlar sayesinde rahatlıkla bu hislerden kurtulabilirsiniz. Sadece önlem olarak sizi operasyondan sonra eve ulaştıracak ve bir ya da iki gün boyunca refakat edebilecek bir kişiyi ayarlamanız önerilir.
Ameliyat olduğunuz memelerinizde bir miktar şişme ve morarmalar olması hatta bir düzelme olduğundan bile kuşkuya düşmeniz normaldir. Şişliğin azalması amacıyla ilk birkaç hafta süresince devamlı daha sonraki birkaç hafta boyunca da sadece geceleri baskı uygulayan bir elastik bandaj kullanmanız önerilmektedir. Şişliklerin önemli bir bölümü ilk 1 ayda kaybolsa da operasyonun etkilerinin tam olarak görülmesi 6 ay ya da daha uzun bir süreyi alabilir.

Normale Dönüş

Aynı zamanda normal aktivitenize dönüşünüz de önemlidir. Operasyon gününün akşamı yürüyebilecek ve birkaç gün içinde kendinizi ne zaman iyi hissedersiniz işe dönebileceksiniz. Tüm dikişleriniz ameliyatı takiben ilk ya da ikinci haftada tamamen alınacaktır.
Plastik cerrahınız size cinsel aktiviteden bir yada iki hafta, ağır egzersizden ise üç hafta boyunca uzak durmanızı tavsiye edecektir. Göğüs bölgesine darbe alma riski alma taşıyan işlerden ve sporlardan en azından 4 hafta boyunca uzak durmanız gerekmektedir. Genellikle normal aktivitelerinize dönmeniz 4 haftalık bir zaman tutacaktır.

Operasyon sonrası oluşan yara izlerinizi güneşten en az 6 ay boyunca korumanızda tavsiye edilir. Güneş ışınları derideki renk değişikliğini kalıcı olarak etkileyip yara izlerinizin koyun renkli kalmasına sebep olabilir. Eğer mutlaka güneşe çıkmanız gerekiyorsa güneş ışınlarından tamamen koruyan güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonucu yüz güldürücü ve kalıcıdır. Beklentileriniz gerçekçi olduğu sürece operasyondan memnun kalma şansınızda artacaktır.

Copyright 2015
Bu site Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler asla bir hekimle görüşmenin -konsültasyonunun- yerini alamaz. Site içeriğinde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Bu site telif hakları yasalarınca korunmaktadır. İçeriğin habersiz kopyalanması, dağıtımı, değiştirilmesi yasal süreçleri başlatacaktır. Telif ihlalini gerçekleştirenler yasal yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.