Hafta İçi: 09:00 – 17:00 · Cumartesi: 10:00 – 14:00
0533 713 70 88 0262 331 85 03drfdag@hotmail.com

Vücut Estetiği

Bacak Estetiği

Plastik Cerrahinin uygulama alanlarından biriside bacakların kalınlaştırılması ya da şekillendirilmesidir. Bacaklar yalnızca yürümeyi sağlayan organlar değil, vücudu bütün olarak düşündüğümüzde  estetik açıdan önemi büyüktür. Uzun ve şekilli bir bacaklar her zaman aranılan bir özellik olmuştur.  Kadınlar özellikle çarpık bacak, eğri bacak ya da çöp bacak gibi tanımlamalara karşı çok duyarlıdırlar. Kemiklerle ilgili  bozukluklardan  kaynaklanan ve daha çok ortopedinin ilgi alanında olan patolojileri hariç tutarsak, özellikle bacağı oluşturan yumuşak dokulardaki orantısızlıklar nedeniyle  bacaklar eğri ya da çarpık bir şekilde algılanabilir.

Bu şekilde bacaklara sahip olan kadın ya da erkeklerde bu durum önemli bir stres kaynağı olarak kendisini gösterir. Vücut imajında bozukluğa yol açan bu durum kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilir. Birçok genç kadın bu durumdan dolayı etek giymekte zorlanır ve bacaklarının açıkta kaldığı yüzme ya da diğer bazı spor aktivitelerinde isteksizlik ve rahatsızlık hissederler.
Bacakların eğri ya da çarpık algılanmasının  nedeni genellikle  yapısal  farklılıklardan ve ailevi nedenlerden kaynaklanabilir. Bacakların özellikle iç kısımlarında kas dokularında ya da yağ dokularında kısmi yetersizlik olması bacakların eğri gözükmesine neden olabilir. Bazen de  bacak dış kısmının şişkin olması aynı görüntüye neden olabilir.  Bacaklarda  hiçbir  yapısal bozukluk olmasa bile diz çevresinde orantısız yağ birikintileri bacakta sanki eğrilik varmış  hissi uyandırabilir. İnsanlar  çoğu zaman bu görüntünün düzeltilemeyaceği  görüşündedirler. Bilgiye erişimin kolaylaştığı günümüzde böyle bir problemi olanlar araştırdığında, Estetik Cerrahlar tarafından bu görüntünün düzeltilebildiğini görmektedirler.

Böyle   bir  probleme sahip  kimsenin yapması gereken şey bir Plastik Cerrahi uzmanına müracaat etmektir. Gerekli muayene ve tetkiklerden sonra bacaktaki eğriliğin ya da çarpıklığın nedeni  yumuşak  dokulardaki orantısızlıktan kaynaklanıyorsa bunun tedavisine yönelik girişimler yapılabilir.

Bacakta hiçbir problem olmamasına rağmen özellikle diz iç kısmında yağ birikimine bağlı bacak ve uyluk arasındaki o düz ve muntazam ilişki kırılacak ve bacak estetik açıdan sorunlu  gibi gözükecektir. Oysa sorun bacakta değil diz iç kısmında ki yağ toplanmasındadır. Bunun tedavisi liposuction yöntemiyle bölgede fazla olan yağın boşaltılması ve bacakla uyluğu birleştiren çizginin düzleştirilmesidir. 

Eğer bacak  iç kısımda mevcut olan yumuşak doku eksikliğ varsa, burada yapılması gereken şey ise bu bölgede mevcut olan eksikliğin kullanılacak uygun bir protez ile giderilmesidir. Nasıl ki meme protezleri ile küçük bir meme büyültülebiliyorsa aynı şekilde bacakta da düzeltme işlemi protezle sağlanabilmektedir. Bazı durumlarda yağ enjeksiyonu tek başına sorunu çözerken bazen de protezle birlikte uygulanabilir.

 Bir çok genç bayanın stres kaynağı olan eğri bacak   ya da çarpık bacak Plastik Cerrahi uygulamaları ile tedavi edilebilir bir problem olup mutlaka bir uzmana müracaat edilmelidir.
Copyright 2015
Bu site Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler asla bir hekimle görüşmenin -konsültasyonunun- yerini alamaz. Site içeriğinde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Bu site telif hakları yasalarınca korunmaktadır. İçeriğin habersiz kopyalanması, dağıtımı, değiştirilmesi yasal süreçleri başlatacaktır. Telif ihlalini gerçekleştirenler yasal yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.