Hafta İçi: 09:00 – 17:00 · Cumartesi: 10:00 – 14:00
0533 713 70 88 0262 331 85 03drfdag@hotmail.com

Yüz Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak estetiği

 Kepçe kulak şekil bozukluğu kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasıdır. Kepçe kulak en sık görülen şekil bozukluğudur. Diğer sık anomaliler kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması yani aksesuar bir kulak çıkıntısının olması, kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yani "constricted ear" deformitesi, yada kulağın hiç olmamasıdır.

Çocuklar ilkokul çağında bu problemden çok rahatsız olabilirler. Bazen kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları arasında alay konusu da olabilir. Aileler kepçe kulaklı çocukların okuldaki bu durumunu yakından takip etmelidir. Bir psikolojik travma gelişmeden cerrahi tedavi için uzman görüşü alınmalıdır. Kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın çoğunlukla kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Kulak kıvrımları tek taraflı, ya da çift taraflı oluşmamıştır.

Kulak Estetik | Kepçe Kulaklarda problem nedir ?

Kepçe kulaklı hastalarda: Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz gözükür.

Bu ameliyat en erken kaç yaşında yapılabilir?
Psikolojik travmadan koruma amaçlı olarak. 5 yaşından itibaren kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Bu operasyondan önce çocuklarla çok iyi konuşmak ve bilgi vermek gerekir.

Narkoz almak gerekli midir ?

Ameliyat erişkinlerde, lokal anestezi ve  gerekirse sedasyon (yarı uyku hali) anestezisi ile yapılır. Çocuklarda genel anestezi (narkoz) tercih edilmektedir. Ameliyathane ortamı tercih edilmelidir. Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirerek saçlı deriden hafif biraçıyla ayrılacak kadar açık bir hale getirilir ve üzerindeki eksik olan kıvrımlar oluşturulur.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılıyor?

Kulak estetiğinde, ameliyat için kullanılan bir çok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Farklılıklar çoğu zaman başarıyı etkilemese de cerrahın tecrübesi ve hastanın deformasyonunun derecesi sonucu etkiler. Kepçe kulak nedeniyle başvuran hastalarımızın yaklaşık yarısında problem sadece kıvrımların az olması şeklindedir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir.  Ameliyat tekniğinde  genellikle kulak arkasından yapılan bir kesi ile işlem uygulanır. Deformiteye göre kıkırdakta kesi,  kalıcı dikiş veya kıkırdaktan fazla doku çıkarımı yapılabilir. Şekil bozukluğunun hafif olduğu durumlarda standart kesi yapmadan iple askı yapılabilir.

Kulak estetiği sonrası ne zaman iyileşebilirim ?

Hastaların çoğu ameliyat günü akşam evlerine giderler. 1-2  gün sonra sargılar açılıp yıkanabilirler ve aktif sosyal hayatlarına geri dönebilirler. Bazı hastaların ameliyattan sonra koruyucu amaç ile tenisçi bandı ya 0da saç bandı takmaları gerekebilecektir.
Kulak estetiğinde çıkabilecek sorunlar nelerdir ?
Kan toplaması, morarma, enfeksiyon ve kulakların tekrar eski halini alması istenmeyen neticelerdir. Bunlarla nadiren karşılaşılır. Bu komplikasyonlar dikkatli cerrahi ve yakın takip ile azaltılabilirler.

Copyright 2015
Bu site Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler asla bir hekimle görüşmenin -konsültasyonunun- yerini alamaz. Site içeriğinde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Bu site telif hakları yasalarınca korunmaktadır. İçeriğin habersiz kopyalanması, dağıtımı, değiştirilmesi yasal süreçleri başlatacaktır. Telif ihlalini gerçekleştirenler yasal yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.